COĞRAFİ KONUM

Mazı Köyü, Muğla’nın 2013 de büyük şehir statüsünü almasından sonra, Bodrum’a bağlı bir mahalle özelliğindedir. Gökova Körfezinin kuzey kıyısının tam ortasında yer alan ve Karya’lılardan günümüze gelen bir sahil yerleşimidir. Mazı Köyü, eşsiz güzellikte 8 koya sahiptir. Bu cennet koyların hepsine karayolu bağlantısı vardır. Üstelik bu koylardan altısı, Akarca – Çakıllıyalı(Taşlıyalı) – İnceyalı – Hurma – Ilgın – Sedef yürüyüş mesafesinde olup sevenler için ideal trekking parkurlarıdır. Ayrıca özellikle Kisebükü, Hurma, Ilgın ve Sedef koyları, Gökova körfezinin önemli ve korunaklı Mavi yolculuk duraklarıdır. Günümüzde pansiyonlar, apartlar, villalar ve restoran hizmetleri Hurma, İnce yalı ve Çakıllı yalı koylarında verilmektedir. Akarca, Ilgın ve Sedef koylarında bugün için ticari amaçlı bir tesis yoktur. Ancak birkaç sene içinde bu koylarda da konaklama mümkün olabilecektir.

Mazı’da  yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. Ancak Mazı Köyü konumu nedeniyle özellikler gösterir. Öncelikle nem oranı düşük olduğundan ki yaz döneminde nadiren %50’yi geçer  terleme sorunu yaşanmaz.

Köy’de hakim rüzgarlar karayel ve batı rüzgarıdır. Gökova Körfezine çok sert giren bu rüzgarlar, körfezin güney kıyısında bulunan Datça Knidos burnu arasındaki yüksek sıra dağlara çarparak geriye dönerler ve olağanüstü bir şekilde bütün Mazı kıyılarına harika bir serinlik getirirler. 

Bu doğanın Mazı’ya bir hediyesidir. Nisan’dan Aralık ayına kadar çok rahat denize girilebilir. Öyle ki yılbaşını Mazı’da kutlayıp yeni yılı denize girerek geçiren Mazı sevdalıları hiç de az değildir.

Tarihteki ilk yerleşim Karya döneminde MÖ. 400’lerde Hurma/Ilgın arasındaki Gücen Burnu ile Kisebükü koyunda olmuştur. Mazı ve koylarında yerleşmeyi mümkün kılan en önemli faktör, yer altı kaynak sularına sahip olmasıdır. Bugün dahi Bodrum yarımadasında kendi kaynak suyuna sahip tek köy Mazı’dır. 

Bu doğal nimet Mazı’yı ayrıcalıklı kılmaktadır. Öyle ki günümüzde yol kenarında el tulumbası ile çalışan bir çeşmeden, buz gibi bir kaynak suyunu içmeniz mümkündür. Hatta denizin içinden bile kaynak suları fışkırmaktadır. Mevcut kalıntılar ve mozaik zemin uygulamaları ciddi bir kazı çalışması sonunda ortaya çıkarılabilir. Bu somut veriler, Karya sonrası önce Roma İmparatorluğu ve devamında da Bizans yaşam ve egemenliğini işaret etmektedir.

Kanuni’nin Rodos’u fethetmesi ile Mazı da Osmanlı hakimiyetine geçmiştir. 17. yüzyılda artan korsan saldırılarından korunmak için halk kıyıdan içeriye, yüksek ve korunaklı bugünkü yerleşim alanına çekilmiştir. Köy mezarlığında 35-40 sene önce sayıları 20’den fazla olan eski mezar taşlarından günümüze sadece 5 tane kalmıştır. Bunların üzerindeki tarihler 1700’lü seneleri göstermektedir.

Bölgesel yerleşim görüntüsü ve özellikle diyalektik veriler, Yörük yerleşimini kanıtlamaktadır. Oğuzların 13. yüzyıldaki Anadolu’ya göçünü müteakip özellikle Horzum oymağı Menteşe bölgesine yerleşmiş ve kısa zamanda da Bodrum yarımadası ve Gökova Körfezine ulaşılarak denize çıkış yolları bulunmuştur. Özellikle topografik yapının uygunluğu Mazı ve sahillerine ulaşımı da kolaylaştırmıştır.

Bölgenin Osmanlı hakimiyetine geçmesini müteakip Yörük yerleşiminin daha da artığını görmekteyiz. Bu sosyolojik yapının kaçınılmaz sonucu olarak bugün dahi kullanılan konuşma dilinde, Yörük ağızlarının onlarca örnekleri görülmektedir. Bu sitenin editörü bile böyle “deyik duru.”

Mazı köyü Bodrum’a 53km., Milas’a 61 km. Hava alanına ise 50 km. mesafededir. Kara yolu ile gelen Misafirlerimiz, Milas – Bodrum yolunun yaklaşık 30. kilometresinde ve dik bir rampa ile Güvercinlik Beldesine inilen noktada, sola yol ayrımı veren bir kavşak göreceklerdir. Bu Mumcular sapağıdır. Buradan sola dönerek 8km. sonra Mumcular beldesine gelinir. Mumcular merkezindeki ana kavşakta bulunan tabelalarda Mazı yönünü göreceksiniz. Sağa devam edin. 1 km. sonra gene tabela uyarısı ile sola Mazı yoluna gireceksiniz. 18 km. yolunuz kaldı devam edin. Hiç durmayın. Biraz sonra hafif bir rampa çıkışında muhteşem Gökova Körfezi sizi büyüleyecek. Önce Yukarı Mazı’yı geçecek ve 2km. sonra da Mazı Köyüne gelmiş olacaksınız. Hoş geldiniz. Otobüsle gelenler ise Bodrum garajında inip, gene garajdan kalkan Bodrum/Mazı Belediye otobüsleri ile köyümüze gelebilirler. Mazı-Bodrum-Mazı arasında tarifeli olarak karşılıklı seferler vardır. Lütfen zaman zaman değişiklik gösteren kalkış saatlerini otobüs şoförlerinden öğreniniz. Uçakla gelen rezervasyonlu pansiyon müşterileri, hava limanından karşılanır ve özel araçlarla köye transferleri gerçekleştirilir.

Hurma Sahili Mazı Köyü No:38, Bodrum, Muğla

+90 252 339 21 21

Şimdi mesaj yaz!
Yardıma ihtiyacınız varmı?
Merhaba,
Sizi nasıl daha mutlu edebiliriz?